Consultatieteam Seksueel Misbruik voor mensen met een verstandelijke beperking

Het Consultatieteam Seksueel Misbruik (CSM) is in de provincie Groningen biedt hulp, advies en ondersteunging aan mensen met een verstandelijke beperking die te maken hebben (gehad) met seksueel misbruik.  

Het CSM is een samenwerkingsverband van MEE Groningen en een aantal zorgaanbieders uit de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking. Het staat onder coördinatie van een medewerker van MEE Groningen. In het consultatieteam zitten onder meer een coördinator, een zedenrechercheur, een maatschappelijk werker en een orthopedagoog van MEE Groningen.

Medewerker MEE Gronigen

Seksualiteit staat centraal:

‘Wij gaan uit van de vraag van onze cliënten’

“MEE heeft een uitgebreide dienstverlening rondom seksualiteit”, zegt Judith Bouwman. Zij is coördinator van het CSM (zie kader) en als zodanig in dienst van MEE Groningen. Ze benadrukt dat het CSM niet de enige ingang binnen MEE is als het gaat om het krijgen van informatie, advies en ondersteuning rond het thema seksualiteit.

“MEE heeft veel meer te bieden. Ons dienstenpakket ligt ook niet vast: als we signaleren dat er behoefte is aan een bepaalde dienstverlening, gaan we onderzoeken of we daar op de één of andere manier iets aan kunnen doen. Ik zal een voorbeeld geven. Een tijdje geleden kwamen we, door een aantal meldingen van ouders, tot de ontdekking dat er geen goede hulp bestaat voor meisjes die seksueel misbruikt zijn en een IQ van minder dan 75 hebben. In ieder geval niet zoiets als een lotgenotengroep waarin ze hun ervaringen kunnen uitwisselen, terwijl zo’n groep er wel is voor meisjes met een hoger IQ.

De volgende stap is dan dat we organisaties benaderen die daar op een praktische manier iets mee kunnen. Dat doen we niet zelf, we proberen daar anderen toe te bewegen. We hebben wel veel ervaring op dit terrein, dus willen we altijd wel meedenken over opzet, vorm en inhoud van zo’n praktische aanpak. Met een aantal scholen uit het speciaal onderwijs zitten we nu in dat stadium.

Samen met hen proberen we een manier te ontwikkelen om seksuele voorlichting in het lessenpakket te integreren. Ook preventie van seksueel misbruik en het herkennen ervan, hebben we daar op de agenda staan. We zijn een dynamische organisatie en zijn steeds op zoek naar nieuwe wegen om onze doelgroep zo goed mogelijk van dienst te zijn. Dat wordt vooral ingegeven door onze filosofie: uitgaan van de vraag van onze cliënten.”
 

 © MEEnieuws - jaargang 11 - september 2006

 

© 2010 MEE Groningen